- вести
- јачање приступа здравственој заштити, партиципацији и социјалној једнакости на западном балкану (shape)
Јачање приступа здравственој заштити, партиципацији и социјалној једнакости на Западном Балкану (SHAPE)

У оквиру пројекта “Јачање приступа здравственој заштити, партиципацији и социјалној једнакости на Западном Балкану (SHAPE)” 1. априла организован је онлајн састанак организација које ће спроводити пројекат током 2025. и 2026. године. Пројекат је финансиран од стране Федералног министарства за здрваствену и социјалну заштиту и заштиту потрошача Републике Аустрије и Аустријског Црвеног крста, а фокусира се на унапређење здравствене заштите, социјалне једнакости и партиципације у заједници, са посебним акцентом на подршку старијим особама. Пројекат има за циљ да одговори на социо-економске изазове са којима се суочавају рањиве групе, посебно старији особе у региону Западног Балкана.
Састанак су отворили Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић из Црвеног крста Србије, који су изложили основне циљеве пројекта, наглашавајући како SHAPE настоји да побољша животне услове старијих особа кроз обезбеђивање додатних услуга. Пројекат ће се спроводити у Нишу, Сомбору, Зајечару, Београду, Великој Плани, Инђији, Новом Саду и Пироту.
Пре саме реализације активности спроведено је истраживање о положају старијих и Тијана Вељковић, која је представила резултате истраживања спроведеног од стране SeConS организације, изнела је кључне налазе о потребама за дугорочном негом. Истраживање је обухватило 600 испитаника старијих од 65 година, и показало да чак 76% испитаника има озбиљних проблема са обављањем свакодневних активности без помоћи, што ствара додатна оптерећења на њихове кућне буџете. Ови резултати указују на потребу за додатним финансирањем од стране локалних самоуправа и донатора како би се обезбедила одрживост услуга за дугорочну негу.
Ниш, Сомбор и Зајечар развијаће три врсте активности:
о Кућне посете: Професионалци и волонтери помажу са хигијеном, оброцима и кућним пословима.
о Дневни центри: Запослени Црвеног крста пружају психосоцијалну подршку три пута недељно.
о Подршка неговатељима: Радионице на сваке две недеље, приручници и телефонско саветовање.
Један од кључних циљева SHAPE пројекта је успостављање инфо линија за старије особе које ће бити доступне у Београду, Великој Плани, Инђији, Новом Саду и Пироту. Ове линије помоћи ће старијим особама да лакше остваре своја права кроз сложене системе социјалних и здравствених услуга. Пројектом се жели обезбедити лакши приступ информацијама и сервисима, као и подршка старијим особама које често живе саме и немају породичну помоћ.
На ссатанку је истакнут значај сарадње са локалним самоуправама у наведеним општинама како би се обезбедила одрживост нових услуга и усклађивање са потребама заједнице. Такође, истакнута је важност редовних састанака са доносиоцима одлука и кључним партнерима како би се побољшала ефикасност услуга и обезбедила дугорочна подршка.
Наредни кораци и даљи планови:
- Обука за волонтере, стручњаке и особље биће организована након четвртог месеца имплементације, како би се обезбедила квалитетна подршка старијим особама.
- Координација са општинама Ниш, Сомбор, Зајечар, Београд, Велика Плана, Инђија, Нови Сад и Пирот ће бити кључна за успешну имплементацију активности.
- Додатна истраживања и евалуације ће бити спроведене како би се проценио дугорочни утицај на економско и психолошко стање породица са старијим члановима.
SHAPE пројекат представља важан корак ка побољшању квалитета живота старијих особа, са циљем да се повећа приступ неопходним услугама, побољша здравствена заштита и обезбеди равноправност за све старије особе у Србији. Поред Србије овај пројекат се спроводи у Албанији и Северној Македонији.

