Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Црвени крст Србије прославио 147 година од оснивања


07.02.2023

Данас је Црвени крст Србије прославио 147 година од оснивања. Тим поводом, уприличена је свечаност коју је отворио председник Црвеног крста Србије проф. др Драган Радовановић, а којој су присуствовале бројне високе званице. Присутнима су се обратили шефица регионалне делегације Међународног комитета Црвеног крста Јелена Стијачић, министарка здравља проф. др Даница Грујичић, министар спорта Зоран Гајић, министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања  Миомир Ђорђевић и помоћница у Министарству за бригу о породици Јасмина Пекмезовић.

 Чињеница да трајемо толико дуго у непрекинутом континуитету говори о вредности идеје Црвеног крста и њених оснивача. Дуго трајање казује и о јединственој повезаности народа и његовог Црвеног крста, народа који поштује и верује Црвеном крсту, и Црвеног крста који часно и бескомпромисно служи народу и његовим потребама“ казао је Радовановић. Према његовим речима,  oрганизације Црвеног крста у протеклој години континуирано су радиле на здравственој превенцији и едукацији пре свега младих, али и грађана свих генерација. Црвени крст Србије реализовао је активности и у оквиру службе тражења несталих лица, подршке здравственом систему у иминузацији грађана у циљу решавања пандемије изазвене Корона вирусом, активности програма борбе против трговине људима, помоћи мигрантима, едукације на тему међународног хуманитарног права, а успешно је остварена међународна сарадња са другим националним друштвима, институцијама и партнерима.

Радовановић је истакао да у систему Црвеног крста ради укупно око 750 запослених и 70000 обучених волонтера који у сваком тренутку знају шта треба чинити у случају потребе. Он је истакао да се мрежа волонтера шири као и поверење које народ има у ову организацију. „Црвени крст је народ и народ је Црвени крст, то је нераскидива веза која савладава сваки хуманитарни изазов кроз век и по постојања“, казао је Радовановић.

Речи снажне подршке за активности Црвеног крста Србије и топлу честитку са вером да ће ова организација још дуго служити народу преко видео-поруке  упутио је Франческо Рока, председник Међународне федерације Друштва Црвеног крста и Црвеног полумесеца.

Стијачић је указала на борбу коју свакодневно Црвени крст води и нагласила како је та борба данас значајнија него икада. Она је рекла да је основни захтев брзо одговорити на кризу, али уједно бити свестан својих капацитета које је неопходно прилагођавати новом времену. Стијачић је навела изазове који стоје пред организацијом и додала да Међународни комитет Црвеног крста има част и привилегију да за партнера има Црвени крст Србије.

Министарка Грујичић подсетила је на светлу историју ове организације која је од настанка била предана највишим циљевима солидарности и милосрђа и чији је оснивач доктор Владан Ђорђевић био не само одан принципима хуманости као лекар и човек велике визије, већ и борац у рату и миру. Она је нагласила да данас   кад Црвени крст Србије слави 147 година постојања, управо због великих горостаса какав је био Ђорђевић ми имамо на кога да се угледамо и на кога да будемо поносни. „Наша је обавеза да једног дана, када  наши потомци буду славили нове годишњице Црвеног крста Србије, оставимо такав траг и такав легат да и они могу да  буду поносни на нас“, рекла је министарка.

Уз жељу да волонтери и запослени Црвеног крста Србије наставе да помажу све којима је помоћ потребна, министар Гајић је истакао да нема дуговечнијег односа од оног који је ова организација изградила са заједницом, те да рад у Црвеном крсту даје сврху.

„Поносан сам што сам на челу министарства које је један од највећих донатора ове велике организације, али мислим да је много важније да сви људи у овој земљи увек имају коме да се обрате, на кога да се ослоне“, рекао је министар трговине Томислав Момировић.

Пекмезовић је истакла значај подршке и помоћи коју Црвени крст пружа људима у времену дугом скоро век и по и подвукла чињеницу да је Министарство за бригу о породици партнер у раду Црвеног крста јер је брига о породици заједнички циљ.Ђорђевић је скренуо пажњу на то да је Црвени крст увек био подршка Србији и српском народу, и најавио наставак сарадње Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Црвеног крста у активностима око народних кухиња, породичних пакета и боравка социјално угрожене деце у одмаралиштима.

На свечаности смо представили волонтера Црвеног крста Марка Чикарића, учитеља из Прокупља, добитника Виртус награде за филантропију и овогодишње Светосавске захвалнице. Он је учитељ у малој школи у Товрљану и познат је по томе што је увек спреман да помогне свима којима је помоћ потребна. Своје ђаке Марко колима скупља, довози у школу и враћа их кући после наставе. Након кратког разговора са њим, дароване су му књиге за школску библиотеку, донација издавачке куће Вулкан.

Такође, у част обележавања 100 година од кошарке у Србији, када је представник Црвеног крста из Америке донео прву кошаркашку лопту у Србију, учитељу Марку државни секретар у Министарству спорта Марко Кешељ уручио је и кошаркашку лопту како би наставио код својих ђака да шири љубав према овом спорту.

Уз уважене представнике Владе, свечаности су присуствовали бројни амбасадори, црквени великодостојници, многобројни партнери Црвеног крста Србије, као и волонтери и запослени.

Црвени крст Србије је основан 25. јануара по старом, а 6. фебруара по новом календару 1876. године у Београду, у згради  на Студентском тргу.  У згради која је тада била  у којој је Црвени крст Србије основан, данас је Музеј југословенске кинотеке. На  улазу  у зграду стоји  спомен плоча о настанку Црвеног крста Србије. Непосредан повод настанка Српког Друштва Црвеног крста  било је страдање избеглица после херцеговачког устанка и потреба пружања помоћи угроженом, избеглом становништву. Идеју за оснивање ове хуманитарне организације дао је др Владан Ђорђевић. Зграду у којој је данас Црвени крст Србије пројектовао је архитекта Александар Бугарски и представља споменик културе. У више наврата, када су то ратне прилике захтевале, зграда је била војна болница.