Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

ЦРВЕНИ КРСТ СРБИЈЕ НА ЈЕСЕЊЕМ ФЕСТИВАЛУ ЗДРАВЉА


05.11.2017

На шеснаестом по реду фестивал здравља, којим је затворен циклус од 8 година од оснивања фестивала, ове јесени 2. новембра у Дому Војске Србије, Црвени крст Србије организовао је трибину под називом “Достојанствено старење”. Црвени крст Србије је између осталог И покровитељ Фестивала. Поред Црвеног крста Србије још две организације чланице мреже ХуманаС одржале су трибине, док су остале чланице мреже имале своје представнике у публици.

Након што са осталим званицама, учествовала на свечаном отварању Фестивала здравља, НаташаТодоровић, психолог из Црвеног крста Србије, водила је скуп на коме су учествовали:  у име Повереника за заштиту равноправности саветник Слободан Миливојевић; Градимир Зајић, социолог у пензији; Паулина Фирићански, психолог Геронтолошког центра Београд; Дуња Танасић, студенткиња социологије, И Милош Тодоровић, студент антропологије.

Када говоримо о достојанству увек морамо да имамо на уму да је оно камен темељац људских права и да друштво које поштује достојанство свих својих грађанки И грађана је друштво које је равноправније, рекла је Наташа Тодоровић.

Од најмлађег до најстаријег учесника, различитих професија И искустава, могло се чути мишљење о достојанственом старењу, износили су погледе како они лично виде сада, али и у будућности достојанствено старење. Слободан Миливојевић је истакао добру сарадњу са Црвеним крстом Србије, али И потребу да друштво сарађује И пријављује свако кршење институцији повереника, док је социолог у пензији, Градимир Зајић, истакао да А. Шопенхауер није био у праву када је рекао да је говор о достојанству пука подвала, то јест, помпезна фасада ласкава за самопоштовање, а у бити без икакве истинске потпоре.

Психолог Паулина Фирићански, са својим досадашњим искуством на раду у Геронтолошком центру у Београду, истиче да геронтолошки центар покушава да старијим пружи услуге које би могле да олакшају њихове проблеме, а пре свега поштујући достојанство корисника услуга Домова за старије. Дуња Танасић, студенткиња социологије, је своје излагање усмерила ка проблемима младих у будућности, она као проблем види неизвесност одрживости пензионог фонда, те да из финансијских разлога се може угрозити достојанство будућих генерација. Милош Тодоровић, студент антропологије, објашњава да је само старење биолошки процесс на који се не може утицати, али да је достојанствено старење питање културе, и да морамо заједно радити да би створили једну такву културу.