Туберкулоза је излечива бoleст
Црвени крст Србије организовао је у среду 6. марта Други редовни годишњи састанак Јединице Црвеног крста за спровођење пројекта “Контрола туберкулозе у Србији”. На састанку су представљени резултати спровођења програма “Контрола туберкулозе у Србији” у 2012. години, а говорило се и о одрживости националног програма контрoлe туберкулозе. Представљена су искуства сарадника у активном трагању за обoleлима у популацији корисника народних кухиња, сексуалних радника и ињектирајућих корисника дрога, а презентовани су и резултати у трагању за особама из контаката обoлeлих припадника ромске националне мањине, запажања из угла пнеумофтизиолога који су дежурали у “Drop ин” центрима.
Учесници скупа информисани су о искуствима у контроли туберкулозе организација Црвеног крста из региона. Представљајући резултате активности Црвеног крста Србије у пројекту “Контрола туберкулозе у Србији”.
Весна Миленовић, генерални секретар Црвеног крста Србије рекла је да је за нешто више од две године активним трагањем за обoleлима у посебно осетљивим популацијама Црвени крст Србије допринео да се стопа обољевања од туберкулозе у нашој земљи смањи са 37 на 100.000 становника, што је био податак из 2004. године на 18 обoleлих на 100.000 становника, колика је сада званична стопа обољевања од ове бoleсти.
Половином прошле године завршена је прва фаза овог великог програма који финансијски помаже Глобал фонд, али још од јануара Црвени крст је улагао велики труд да направи одговарајућу апликацију у свом делу коју је Савет Владе Републике Србије за праћење пројеката Глобал фонда поднео у априлу као заједничку апликацију Министарства здравља И црвеног крста Србије. Ова апликација имала је задатак да оправда рад у предходном периоду и да представи планове за наредну фазу у условима пооштрених критеријума за конкурисање. Током лета прошле године, апликација Црвеног крста Србије оцењена је високим оценама како захваљујући резултатима из прве фазе, тако и доброј аргументацији која је предочена за наставак рада. Уговор је потписан 1. јула 2012. године са трајањем до 30. јуна 2015.
Носиоци пројекта и у овој фази су остали непромењени. За активности које се спроводе у здравственом систему одговорно је Министарство здравља са својом имплементационом јединицом, док се активности које спроводи цивилни сектор реализују кроз мрежу Црвеног крста у партнерству са невладиним сектором са којим је Црвени крст развио изузетно добру сарадњу. Значајан задатак је да се унапреди контрола туберкулозе у осетљивим популацијама кроз области пружања услуга.
Када су у питању високо ризичне групе, ради се на активном трагању за обoleлима у популацији која живи у нехигијенским насељима и међу корисницима програма народних кухиња. Када су у питању посебно осетљиве популације, пружа се подршка пацијентима за налажење пута кроз здравствени систем. Потпримаоци у пројекту су пре свега организације у оквиру мреже Црвеног крста, где 9 организација имају улогу координатора. Укупно је у мрежи Црвеног крста ангажовано 72 организације, а циљне групе којима се бави Црвени крст су обoleли припадници ромске националне мањине и њихове породице и корисници програма народних кухиња у Србији.
Циљне групе невладиних организација су ињектирајући корисници дрога и сексуални радници. Значајна сарадња остварена је са организацијама ЈАЗАС И “Веза” из Београда, Омладина ЈАЗАС И “Превент” из Новог Сада, Омладина ЈАЗАС-а Крагујевац, “Путоказ”, из Ниша и Тимочки омладински центар из Зајечара. Општи циљ свих је да се у периоду од 2010. до 2016. године путем активног трагања за контактима и обoлeлима од туберкулозе у нехигијенским насељима и посебно осетљивим групама омогући правовремено дијагностификовање обoлeлих, подигне ниво знања у вези са могућностима превенције и лечења туберкулозе и да се омогући примена директно опсервиране терapiје у ванболничким условима. У 2012. години едукације нису биле само из области туберкулозе, већ су оне биле много шире организоване тако да је туберкулоза сагледана као јавно-здравствени проблем. Кроз ове едукације прошло је 154-ро људи током 2012. године и биле су предуслов за успешан рад у овој области, а реализоване су из области туберкулозе, јавног заступања, једнакости у здрављу И друго.
Организована је дводневна обука “Здравље је најважније” за 74 сарадника из организација црвеног крста које реализују програм народних кухиња, дводневна обука “Радимо заједно” за 37 ромских здравствених медијаторки и дводневна обука “Имате право да имате права” за 43 сарадника из невладиног сектора, потпримаоце Глобалног фонда у Србији као и особе које живе са ХИВ-ом.
Изузетно значајни резултати овог програма постигнути су у трагању за контактима обoлeлих Рома који живе у нехигијенским насељима. Током 2012. године у трагању за особама из контаката идентификоване су 33 особе из контаката за 4 обoleле особе. Идентификација је вршена у сарадњи са пулмолошком службом И здравственим ромским медијаторкама. У оквиру области пружања услуга високо ризичним групама прошле године је интензивно рађено на активном трагању за обoleлима у популацији корисника народних кухиња. Црвени крст Србије је у 2012. години овај програм реализовао у 72 средине. Рад са корисницима народних кухиња спроводи се свакодневно на пунктовима где се дели храна, у просторијама Црвеног крста, месним заједницама и другим местима где су сарадници Црвеног крста у контакту са корисницима народних кухиња.
Прошле године је на преглед код лекара упућено 752-оје корисника народних кухиња због сумње на симптоме туберкулозе, што је знатно мањи број него у 2011. години. До краја 2012. године код лекара је од упућеног броја 752 корисника прегледано 287, односно око 40 одсто. У активностима које су спроводили сарадници из невладиних организација активним трагањем за обoleлима у популацији сексуалних радника обухваћено је 496 особа, од чега је 111 упућено на преглед, а прегледано је 8 одсто. Током године, невладине организације које спроводе активности у области борбе против ХИВ-а са истим корисницима обављају разговор путем посебно дефинисаних упитника који садрже питања о симптомима туберкулозе.
Значајне активности спроводе се и у популацији ињектирајућих корисника дрога, где су обухваћене 273 особе, а 52 особе су упућене на преглед због сумње на туберкулозу. Од 52 особе прегледано је више од половине. У 2012. години прегледано је 35 одсто корисника у односу на 17 одсто у 2011. години. Промотивни материјал о томе како се може спречити туберкулоза преведен је на ромски језик 2012. године не само са жељом да се покаже поштовање према овој националној мањини, већ и да се побољша приступ информацијама. Материјал је дистрибујиран у највећој мери преко ромских здравствених медијаторки, али и путем мреже сарадника из организација Црвеног крста И невладиних организација. Особе ромске националности биле су знатно заинтересованије за информације о туберкулози када су увиделе да су информације о тој области дате на ромском језику.
Изузетно је значајан приручник за сараднике из цивилног сектора у коме су обичним језиком дати одговори на најчешћа питања сарадника. Приручник је настао из потребе сарадника са терена за додатним информацијама и ради превазилажења дилема у раду са посебно осетљивим групама, а дистрибујиран је свим организацијама црвеног крста И партнерским организацијама. Како за овим приручником има још потреба, Црвени крст ће у 2013. години да отштампа нови тираж. Увођење дежурстава лекара у “Drop ин” центрима представља значајан помак у 2012. години. Иницијативу за овај корак дале су невладине организације са којима је Црвени крст разговарао како мотивисати већи број корисника да се јаве лекару због сумње на туберкулозу.
У марту 2012. године 6-ро пнеумофтизиолога имало је прилике да добије много више информација о раду са сексуалним радницима и ињектирајућим корисницима дрога од сарадника из невладиних организација “Веза” И ЈАЗАС након чега су уведена дежурства тих истих лекара који по 2 до 4 сата недељно проводе у просторијама невладиних организација где се и корисници окупљају и са њима разговарају, мотивишу их за јављање на преглед и помажу и у другим аспектима.
Црвени крст је био у могућности да пружи подршку у лечењу у ванболничним условима током 2012. године у виду пакета након хоспитализације за 52 социјално угрожене особе из Београда, Бујановца, Костолца, Сомбора, Коцељеве, Ваљева, Сремске Митровице, Лајковца, Пожаревца, Шапца, Пирота, Димитровграда, Власотинца И Смедеревске Паланке. На овај начин током године додељена су 194 пакета хране и хигијене ромској, неромској популацији и ињектирајућим корисницима дрога.
У 2013. години планиране су акције “Водим те код лекара” из контаката народних кухиња И “Drop ин” центара, проширење дежурстава лекара у “Drop ин” центрима у Нишу, дискусије о јавном заступању и проширење регионалне сарадње. Великом успеху допринела је изузетно добра сарадња са пулмолошким службама, са здравственим медијаторкама, успостављање добрих веза између лекара и невладиних организација и међусобна добра координација и сарадња сарадника Црвеног крста и невладиних организација на локалном нивоу, рекла је између осталог Весна Миленовић, генерални секретар Црвеног крста Србије.
Др Наташа Лазаревић, менаџерка пројектне Јединице Министарства здравља Републике Србије за спровођење пројекта “Контрола туберкулозе у Србији говорила је о одрживости националног програма контрole туберкулозе и рекла да је Србија од Глобалног фонда наменски за програм контрole туберкулозе добила помоћ од 12 милиона долара. Она је додала да је најважније да смо у Србији достигли ниску стопу обољевања од туберкулозе, захваљујући унапређењу система здравствене заштите и сарадњи са организацијама цивилног друштва. Систем здравствене заштите је унапређен у многим сегментима, што је допринело паду стопе обољевања од туберкулозе. Пружена је могућност здравственим радницима да се додатно едукују, набављена је савремена опрема и побољшани услови за рад, побољшана је доступност лекова од туберкулозе, успостављен је надзор над квалитетом рада у лабораторијама и пулмолошким службама и друго. Унапређење контрole у ризичним популацијама рађено је у оквиру система здравствене заштите и у партнерству са Црвеним крстом Србије и мрежом организација цивилног друштва. Др Наташа Лазаревић је истакла да је веома значајно да се програм заштите од туберкулозе настави након што 2015. године пројекат буде завршен.
О искуствима организације Црвеног крста у трагању за обoleлима од туберкулозе у популацији корисника народних кухиња говорила је Јелица Пецељ, регионални координатор Црвеног крста Крагујевац, а о искуствима невладиних организација у трагању за обoлeлима од туберкулозе у популацији ињектирајућих корисника Јелена Вуковић, Омладина ЈАЗАС из Крагујевца и Небојша Ђурасовић из невладине организације “Превент”. О дежурствима пнеумофтизиолога у “Drop ин” центрима говориле су др Весна Тодоровић из Завода за плућне бoleсти и туберкулозу из Београда и др Гордана Поповић из Института за плућне бoleсти Војводине. О трагању за особама из контаката обoleлих припадника ромске националне мањине говорила је Ивана Марисављевић-Дашић, док је о контроли туберкулозе у Босни и Херцеговини и активностима имплементираним од стране Друштва Црвеног крста-крижа Босне и Херцеговине говорила Жаклина Нинковић. С.С.