СТРАТЕШКО ПЛАНИРАЊЕ ЗА МРЕЖУ ХУМАНАС
У оквиру регионалног пројекта "Иницијатива за социјално укључивање старијих особа" који реализује Црвени крст Србије одржан је састанак мреже ХуманаС, а циљ је био да се направи стратешко планирање мреже за период 2016-2020 година. Састанак је одржан 17. и 18. јуна, а био је усмерен на јачање капацитета мреже и организација које чине мрежу. Састанку је присуствовало 23 особе из 12 организација које чине мрежу ХуманаС.
Мрежа ХуманаС постоји већ дванест година, настала је на иницијативу Црвеног крста Србије и чини је 15 организација које се баве питањима старења и староси. Мисија мреже је побољшање квалитета живота старијих у Србији кроз различите заговарачке акције. Прво стратешко планирање спроведено је 2008. године и током дугогодишње постојања, мрежа је имала пуно успешних акција, а постала је видљива и препознатљива у друштву. Ово стратешко планирање садржало је следеће сегменте: историјат, идентификовање обавеза мреже, анализу окружења, мисију и вредности, SWOT анализу, стратешке циљеве, стратешке задатке, структуру мреже, план прикупљања средстава, годишњи буџет и праћење и оцену успешности. У оквиру стратешког планирања направљена је и кратка студијска посета Дневном центру Kаритаса из Шапца.
Заједнички закљичак је да је мрежа имала пуно успеха, али да су овакви заједнички састанци неопходни пре свега за јачање кохезије чланица, као и за размену искуства и сугестије које помажу да се виде добре активности, као и оне које треба да се промене. Важан закључак је и да је неопходно проширити мрежу и укључити нове чланице.
"Иницијатива за социјално укључивање старијих особа" је трогодишњи регионални пројекат који је финансиран од стране Европске уније, а део финансијске подршке пројекту обезбедила је Аустријска агенција за развој. Црвени крст Србије је координатор пројекта, а партнери на пријекту су Албанско удружење геронтолога и геријатара, НВО Осмјех из Босне и Херцеговине, Црвени крст Црне горе, Македонски Црвени крст и НВО Хуманост из Македоније. Аустријски Црвени крст ће обезбедити техничку подршку пројекту.
Главни циљ пројекта је веће и активније укључивање старијих у процесе доношења одлука које се тичу старења и старости, као и јачање позитивне слике о старијим особама у земљама које су укључене у пројекат.