Семинар – радионица о Међународном хуманитарном праву
Семинар/радионица о Међународном хуманитарном праву одржана је у Црвеном крсту Србије је 7. и 8. децембра 2017. године са циљем да подстакне интересовање студената за ову област, као и допринесе бољем разумевању и прихватању ове гране права. Око 30 студената Правног факултета Универзитета у Новом Саду, Правног факултета Универзитета у Крагујевцу, Војне академије, Правног факултета за привреду и правосуђе у Новом Саду, Факултета за пословне студије и право, Факултета безбедности, Правног факултета Универзитета у Нишу као и Факултета политичких наука Универзитета у Београду ближе су се упознали са активностима Црвеног крста Србије, Међународног комитета Црвеног крста, и размени идеје и искуства са стручњацима у области међународног хуманитарног права, официрима Генералштаба Војске Србије, представницима Међународног комитета Црвеног крста.
Играјући разне улоге, студенти су бити у ситуацији и да „искусе“ примену овог права, оквалификују замишљене оружане сукобе између замишљених страна и држава које учествују у сукобима, као и да у својству стручњака одлучују о примени правила, ослањајући се на своје познавање теорије и праксе.
У оквиру семинара, 8. децембра 2017. године одржана је трибина под називом „Међународно хуманитарно право - Савремени изазови “.
Трибину је отворио проф. др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије.
Панелисти су били:
- Амбасадор мр Бранимир Филиповић, помоћник министра – Сектор за безбедносну политику у Министарству спољних послова Републике Србије говорио је о безбедносној политици, питањима разоружања, непролиферације и контроле наоружања;
- проф. др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије је говорио о здравственим последицама нуклеарног наоружања,
- проф. Др Вања Роквић, Факултет безбедности Универзитета у Београду, своје излагање посветила савременим оружаним сукобима, системима наоружања и безбедносним изазовима,
- Мајор доцент др Негован Иванковић, Војна Академија, представио је техничке аспекте нуклеарног оружја и
- Гордана Миленковић, задужена за комуникације и сарадњу у Медјународном комитету Црвеног крста – Регионалној делегацији у Београду, говорила о примеру усвајања конвенције о забрани антиперсоналних мина И улози цивилног сектора у овом процесу.
Излагања су била праћена дискусијом и бројним питањима студената.
Семинар и трибина организовани су захваљујући подршци Међународног комитета Црвнеог крста – Регионалне делегације у Београду.