СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ТУБЕРКУЛОЗЕ
Светски дан борбе против туберкулозе се обележава сваке године 24. марта, да би се говорило о туберкулози као болести данашњице која проузрокује смрт скоро милион и по људи на свету, углавном у земљама у развоју.
Датум је одабран у знак сећања на дан у 1882.години када је др Роберт Кох објавио научној заједници да је открио узрок туберкулозе- бацил туберкулозе. У то време када је Кох у Берлину објавио своје научно достигнуће, туберкулоза је беснела и у Европи и у Америци, узрокујући смрт сваке седме оболеле особе. Његов проналазак допринео је да се отвори пут према дијагнози и лечењу туберкулозе.
Овогодишњи слоган 24. марта је „Заједно у борби против туберкулозе“.
Реализација програма је довела до континуираног тренда смањења стопе пријављивања туберкулозе, са 15/100.000 у 2014. години на 13/100.000 становника у 2015. години, што Републику Србију сврстава међу земље са ниским оптерећењем туберкулозом у региону Европе (нотификациона стопа ≤20/100.000).
Туберкулоза (ТБ) је прва описана “социјална болест“(Вирхоф) за чије решавање је, поред ужих медицинских мера, неопходна промена околине, кроз економско-социјалне интервенције у заједници.
Дефиницијасоцијалних детерминанти СЗО: “Социјалне детерминанте здравља представљају услове у којима су људи рођени, одрасли, у којима раде и старе, као и системе успостављне да се брину о болеснима.“ Кад је реч о туберкулози, на развој утичу социјални градијент, стрес, социјална изолација, радни услови и рад, незапосленост, сиромаштво, одсуство социјалне подршке, постојање болести зависности, услови становања, што је показало Истраживање социјални детерминанти туберкулозе и мутлрирезистентне туберкулозе које је спроведено у оквиру пројекта „Контрола туберкулозе у Србији“ Министарства здравља 2014. године.
У оквиру пројекта „Контрола туберкулозе у Србији“Црвени крст Србије је у периоду од 2010. до 2015. године активним трагањем за оболелима обухватио преко 100.000 људи помажући систему здравствене заштите да се што пре открије евентуална болест у популацији корисника Народних кухиња, инјектирајућих корисника дрога и сексуалних радника, доприносећи смањењу оптерећења туберкулозом у земљи, а у 2016. години наставило се са појединим активностима.
АКТИВНОСТИ ОРГАНИЗАЦИЈА ЦРВЕНОГ КРСТА У ГРАДОВИМА И ОПШТИНАМА
У ОБЛАСТИ КОНТРОЛЕ ТУБЕРКУЛОЗЕ У 2016. години
- Учествовало је 2.099 волонтера Црвеног крста у активностима контроле туберкулозе,
- Волонтери су посветили 4.491 сат или 561 радни дан контроли туберкулозе,
- Активним трагањем за оболелима обухваћено је 17.342 корисника Народних кухиња, 526 корисника других програма и 2.691 особа из 15 нехигијенских насеља у Србији,
- Код лекара, из свих наведених популација упућене су 154 особе са сумњом на туберкулозу а са сигурношћу се може тврдити да је захваљујући ангажовању Црвеног крста прегледано 72 и упућено на даљу дијагностику.
- Подршку ДОТ и МДР пре свега спроводи Црвени крст Београда, па је подршку при лечењу добијало 56 особа, а у Београду и 5 особа оболело од мултирезистентне туберкулозе.
- Подршка породицама чији је члан оболео је чест вид подршке Црвеног крста оболелима који су често корисници неког другог вида помоћи коју пружа организација Црвеног крста.