Светски дан борбе против Алцхајмерове болести – 21. септембар
У оквиру својих активности Црвени крст Србије редовно ради на подизању свести јавности о Алцхајмеровој болести и на заговарању за већи број услуга у заједници. Тако је било и ове године, представница Црвеног крста Србије Наташа Тодоровић је у оквиру конференције за медије у Медија центру у Београду 21. септембра коју је организовало Српско удружење за Алцхајмерову болест говорила о активностима Црвеног крста Србије. Светски дан борбе против Алцхајмерове болести први пут је обележен 21. септембра 1994. године, када су се удружења за борбу против ове болести и друге организације широм света ујединиле у напорима да се подигне свест о болести и њеном утицају на породице, заједнице и нације. Болест је описао немачки психијатар Алојз Алцхајмер 1906. године. Алцхајмерова болест је дегенеративни мождани поремећај средњег или позног животног доба који уништава неуроне и везе у можданој кори што доводи до значајног губитка мождане масе, што доводи до постепеног, неповратног губитка памћења, способности говора, свести о времену и простору и, на крају, способности за старање о себи.
Важно је имати на уму да до у 90% случајева, бригу о дементним особама воде чланови породице, као неформални неговатељи. Ово значи да деменција у породици представља велико психичко, физичко и финансијско оптерећење и за све њене чланове и може утицати и на њихово ућешће у на тржишту рада, финанисјску стабилност, ментално и физичко здравље.
На конференцији су говорили и: Прим. др.сци Александра Милићевић Калашић, Завод за геријатрију и палијативно збрињавање, Бојана Тољић, неформални неговатељ, Српско удружење за Алцхајмерову болест, Радмила Урошевић, Неформална мрежа подршке породицама оболелих од деменције и мр Надежда Сатарић, Српско удружење за Алцхајмерову болест
Представница Црвеног крста Србије, Наташа Тодоровић је говорила о пројекту који Црвени крст Србије већ трећу годину реализује под називом “Иновативне услуге за старије у локалним заједницама (I-CCC)”, а који финансијски подржавају Европска унија и Аустријска развојна агенција а чији циљ је да се унапреди положај старијих особа са дијагностикованом деменцијом али и неформалних неговатеља који брину о тим особама:
- У оквиру ове иницијативе отворена су два Центра у Црвеном крсту Пирот и Црвеном крсту Сомбора. Кроз ове центре пружају се дневне услуге старијим особама којима је потребна нега, савети њима и члановима њихових породица, као и обука за неформалне, породичне неговатеље, поготово у породицама са дементним чланом.
- Пројекат у делу који је усмерен на особе са дијагностикованом деменцијом има иновативан програм когнитивних вежби уз коришћење таблет-рачунара а којима је циљ да успоре ток болести. Тренутно обучени волонтери обилазе 61 породицу у Пироту и Сомбору са програмом недељних вежби а које се састоје од задатака математичког, језиког и музичког типа којима се стимулишу когнитивни капацитети особа са деменцијом. Овај програм вежби осмислила је компанија Digitaal Life из Аустрије као иновативни приступ раду са особама са деменцијом.
- Поред директног рада са дементним особама, у оквиру овог пројекта Црвени крст Србије ради и обуку за неформалне неговатеље који негују дементне чланове породице, у Пироту и Сомбору, али је и креиран приручник за обуку неформални неговатеља који служи као комплет алата за ове обуке и подсетник за саме неформалне неговатеље.
- Додатно, Црвени крст Србије је креирао серијал од једанаест едукативних филмова о нези особе у кућним условима намењеног неформалним неговатељима, а који су слободно доступни као материјал за обуку путем сајта Црвеног крста Србије и његовог Youtube канала.