Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Састанак европских експерата поводом израде препорука за Девети састанак Отворене радне групе за старење


18.04.2018

Европска регионална канцеларија Високог комесара за људска права Уједињених нација и  Age Platform Europe организовали су 12. и 13. априла 2018. године семинар под називом „Састанак европских експерата за израдупрепорука за Девети састанак Отворене радне групе за старење“. Семинар је одржан у просторијама Age Platform Europe у Бриселу.

На семинару је учествовало 36 представника европских институција, међународних организација, организација цивилног друштва и академије. Састанак је обухватио четири сесије подељене у следеће тематске целине: Дугорочна нега и палијативна нега; Равноправност и недискриминација; Насиље, злостављање и занемаривање; Аутономија и независност.

Циљ сесије о дуготрајној нези и палијативној нези био је да се дају препоруке експерата Отвореној радној групи за старење, на који начин је могуће обезбедити на правима заснован приступдуготрајној и палијативној нези.Да се предложе механизми који би омогућили заштиту права старијих да одлучују о изборуначина лечења и томе где добијају третман, као и да се осигура да дуготрајна и палијативна нега за старије особе буде на располагању, приступачна, и квалитетна, за свакога, без дискриминације, поготово кроз давање подршке палијативној нези код куће. Учесници су се сложили да дуготрајну негу и палијативну негу не треба посматрати као одвојене појмове, већ као континуум који се природно развија кроз етапе онако како људи старе.

Првог дана у две остале сесије које су се одвијале паралелно циљ је био дискутовање о нормативном садржају и развијању потенцијалног међународног стандарда заштите људских права старијих особа у вези са равноправношћу и недискриминацијом као и насиљем, занемаривањем и злостављањем, као и да се састави листа посебних нормативних елемената који укључују дефиницију равноправности и слободе од злостављања, као и обавезе у вези са људским правима које би произилиазиле из ове дефиниције. Учесници су се сложили да би постојећа дефиниција насиља која се најчешће користи, и која је предложена од странеСветске здравствене организацијеи Међународне мреже за превенцију насиља над старијима у начелу добра, али да је потребно да се и прошири како би прецизније рефлектовала мултидимензионалност проблема.

Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије као експерт који се бави превенцијом насиља над старијима и људским правима старијих на позив организатора учествовала је на овом семинару. У својој дискусији она је нагласила да државе морају имати системска решења за насиље, занемаривање и злостављање, али и да је есенцијално да та решења буду правовремена као и да је неопходно едуковати професионалце, чланове породица и саме старије на ову тему.

Поред учешћа Наташе Тодоровић на овом семинару, за Девету сесију Отворене радне групе за старење своје препоруке дали су и старији волонтери Црвеног крста Србије чија ће мишљења бити пренесена и цитирана на овој сесији.