Савет за унапређење међугенерацијске сарадње и солидарности
Савет Владе за унапређење међугенерацијске сарадње и солидарности одржао је другу седницу 21. маја 2018. године у Влади Републике Србије у Историјској сали. Председник Савета је Проф. др Славица Ђукић Дејановић, министар без портфеља задужен за демографију и популациону политику. Седници Савета присуствовала је Наташа Тодоровић, стручни сарадник Црвеног крста Србије која је уједно иредовни члан Савета.
На седници је усвојен Пословник о раду Савета и Годишњи програм рада Савета за унапређење међугенерацијске сарадње и солидарности. Усвојен је и предлог да се направи повезивање рада и активности са Саветом за права детета и Саветом за питање старења и старости како би се развила већа кохезивност друштва и унапредила солидарност свих, чиме ће се постићи и већа успешност јавних политика и мера значајних за развој “Друштва за све генерације” којем Србија тежи.
Важан предлог је да Савет успостави базу података, координацију и праћење пројеката који подстичу и унапређују међугенерацијску сарадњу, успостављање Wеб сајта за представљање пројеката и активности и израда препорука јединицама локалне самоуправе за успостављање и споровођење програма на тему међугенерацијске сарадње и солидарности.
Као посебна тачка рада Савета за унапређење међугенерацијске сарадње и солидарности било је представљање пројекта “Иницијатива за социјално укључивање старијих особа” (ТАСИОП), који финансирају Европска унија, Аустријска развојна агенција и Аустријски Црвени крст. Пројектом координира Црвени крст Србије, а пројекат се реализује у пет земаља (Албанија, Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора и Србија). Наташа Тодоровић је упознала чланове Савета са 12 микропројекта који се реализују у Србији уз подршку Црвеног крста Србије, а кроз пројекат “Иницијатива за социјално укључивање старијих особа” (ТАСИОП). Ради се о малим иницијативама организација цивилног друштва чији пројекти имају компоненту међугенерацијске солидарности. Ови пројекти кроз своје активности промовишу значај међугенерацијске сарадње у својој локалној заједници, а уједно дају могућност да се унапреди социјална укљученост свих узрасних група стварајући равноправност и промовишући трансфер знања. Организације које спроводе микропројекте у оквиру пројекта Црвеног крста Србије су:Амитy – снага пријатељства, Асоцијација Хлеб живота, Центар за реинтеграцију и активизам Београд, Центар за подршку и инклузију Хелп Нет, Добротворна фондација Српске православне цркве Човекољубље, Кластер за ревитализацију старих заната Ре: Црафтс, Лужничке рукотворине ЗЕЦ, Мрежа ИСП – Удружење истраживача социјалних прилика, Покрет трећег доба Србије, Удружење грађана Тата, УРБ „Румунка“ и Викторија.
Последња тачка односила се на представљање Анкете о међугенерацијској сарадњи коју је спровео Кабинет министра без портфеља задуженог за демографију и популациону политику у сарадњи са Министарством рада, запошљавања, борачка и социјална питања, Републичким фондом за пензијско и инвалидско осигурање и Републичким заводом за статистику. У истраживању су учествовали представници различитих министарстава, народни посланици, директори и судије Уставног суда. Подаци су показали да 60% сматра да речи подршка и ослонац најбоље описују термин међугенерацијске солидарности, а 50% сматра да је најбоље описују речи размена знања и искуства.