Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Препоруке за старије током летњих врућина


12.07.2017

Старије особе теже подносе високе температуре од млађих људи из неколико разлога:

  1.  Теже се прилагођавају наглим променама температуре у односу на млађе.
  2. Многи од њих имају хроничне здравствене проблеме који могу да мењају нормалну телесну реакцију на топлоту.
  3. Они чешćе узимају лекове који утичу на способност тела да регулише температуру или лекове који коче знојење.


Препорука је да током овог врелог таласа у периоду од 10 до 17 часова старије особе не би  смеле да се излажу сунчевој енергији, посебно старији хринични или срчани болесници и оболели од дијабетеса. Уколико старија особа мора да изађе из куће препорука је да то уради у јутарњим или вечерним часовима.

Приликом изласка старија особа нужно мора заштити главу шеширом, марамом или капом.

Уколико се ради о старијој особи чије кретање је крајње отежано неопходно је проветравање просторије у којој старија особа борави, подешавање рада клима-уредјаја (разлика у температури између спољне средине и просторије не би требало да буде већа од 7 до 10 °Ц), навучене завесе на прозорима и обавезно одржевање хигијене просторије.

Ако користите колица, ходалице или друга метална помагала, држите их у хладу, јер ако су изложени сунчевој топлоти могу брзо постати вруćи на додир, па чак и изазвати опекотине.

Препоручује се узимање до 2 литра воде дневно (тј. 8 чаша негазиране воде), избегавајте изузетно хладну течност, јер може изазвати грчеве. Такође је важно консултовати се са лекаром, око уноса течности уколико користите лекове за задржавање течности.

Препорука је и узимање сезонског воћа и поврћа. Хладна јела, воће и салате одржавају хидрираност вашег организма, а уједно не захтевају да се укључи рерна или шпорет па ће и Ваш дом бити хладнији. Саветује више мањих оброка дневно и избегавање пржених, похованих, слатких, зачињених и сланих јела.

Уз редовне лекарске прегледе, придржавање лекарских упустава и правовремено узимање прописаних лекова,  старије особе би током врућих и спарних дана требале чешће да контролишу крвни притисак.

Јако је важно одржавати личну хигијену пре свега туширање млаком водом.