Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Представници мреже ХуманаС на радионици


04.07.2017

Представници мреже ХуманаС на радионици „Како да успешно напишете пројектни предлог за грантове Европске уније“

У оквиру пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ као важан део редовних регионалних пројектних активности од 19. до 21. јуна 2017. године у Сарајеву, Босна и Херцеговина одржана је радионица под називом „Како да успешно напишете пројектни предлог за грантове Европске уније“. Радионица је била намењена представницима организација цивилног друштва из пет земаља у којима се овај пројекат реализује уз поршку Европске уније, Аустријске агенције за развој и Аустријског Црвеног крста. По четири организације цивилног друштва из Албаније, Босне и Херцеговине, Црне  Горе, Македоније и Србије су узеле учешће у радионици. Поред представника Црвеног крста Србије који координира овим регионалним пројектом, на радионици су учествовали представници три организације које су чланице мреже ХуманаС: Човекољубље, Геронтолошко друштво и Универзитет за треће доба “Ђуро Салај”.

Радионицу су водиле експерткиње из Аустријског Црвеног крста: Мицхаела Пицхлер и Цхарлотте Струемпел. Поред партнера који пројекат имплементирају у својим земљама и координирају радом мрежа, учесници радионице били су представници организација цивилног друштва које су чланице мрежа које се баве заговарањем за побољшање положаја старијих особа на Западном Балкану и укључивањем старијих у све сфере друштва. С обзиром на то да је један од циљева пројекта управо унапређење капацитета мрежа и јечање организација цивилног друштва које се укључене у рад мрежа, у овом случају трансфер знања је важан корак ка бољој имплементацији циљева пројекта. Јачање капацитета мрежа на овај начин доприноси и другом циљу пројекта, а то је унапређење социјалне инклузије старијих мушкараца и жена. Кроз ову радионицу очекујемо повећану могућност за креирање и спровођење успешних пројеката који су намењени побољшању квалитета живота старијих особа у региону. Значајно је и то што су на радионици учествовали и представници самих старијих.

Радионица се бавила и прегледом институција унутар Европске уније и конкурсима за додељивање средстава за пројекте, а обрађене су и теме које се тичу конкретних знања и вештина у припреми и писању пројектних предлога за фондове Европске уније: идентификација проблема, анализа заинтересованих страна, логички оквир, буџет, писање концепта. Метод рада је био интерактивни рад у малим групама.

У радионици је учествовао и представник Делегације Европске уније за Босну и Херцеговину, господин Владимир Пандуревић који је имао посебну сесију у којој је објаснио функционисање на који начин и шта треба прво да знамо и урадимо пре него што започнемо са писањем пројектног предлога, а такође је одговарао и на различита питања учесника.

Учесници су радионицу оценили високим оценама, потврђујући да ће им стечена знања бити корисна у раду. У радионици је учествовало укупно 34 учесника.