Представница Црвеног крста Србије на 66. сесији НВО Комисије о статусу жена
У оквиру 66. сесије НВО Комисије о статусу жена која је организована од 14. до 25. марта 2022. године, а у оквиру догађаја који је 24. марта организовала Међународна мрежа за превенцију насиља над старијим особама (ИНПЕА), учествовала је Наташа Тодоровић, стручна сарадница, психолог из Црвеног крста Србије. Тема догађаја је била: Заговарање-Едукација-Легислатива: „Алатке за борбу против насиља над старијим женама и удовицама“.
Догађајем је председавала Сузан Сомерс, председница мреже ИНПЕА.
Панелисткиње су биле експерткиње и истраживачице из области заштите старијих жена од насиља и заштите људских права старијих жена.
Наташа Тодоровић, која је и представница мреже ИНПЕА за Европу, причала је о недавно завршеном истраживању о насиљу над старијим женама на Западном балкану и у још две државе источне Европе. Она је истакла да је ово истраживање важно, јер је једно од ретких истраживања која захватају више држава и осветљавају тему о којој се мало зна јер је насиље над старијим женама скривен феномен. Мали број истраживања се њиме бави и постоји мали број програма превенције, као и одговарајућих услуга за старије жене које преживе насиље. Истраживање је било резултат различитих заговарачких активности из различитих пројеката где су повезани партнери са различитих нивоа: Црвени крст Србије, Европска унија, УНФПА, ИНПЕА, ОЕБС...
У оквиру сесије говорили су и следећи говорници:
Др Емем Омокаро, извршна директорка, Националне агенције за старење Нигерије, говорила је о напорима своје владе да се изгради свест о насиљу над старијим женама и удовицама и едукацији на нивоу заједница којима се гради осетљивост за феномен злостављања старијих.
Dr Pat Brownell, Универзитет Фордхам и ИНПЕА Северне Америке, представила је снаге и изазове истраживачких оквира за најбоље разумевање насиља над старијим женама (VAOW)
Ferdous Ara Begum, бивши чланица CEDAW комитета, и национална представница ИНПЕА за Бангладеш, говорила је о напорима заједница и влада везаних за решавање проблема насиља над удовицама у југоисточној Азији.