- вести
- посета србији председнице међународне мреже за превенцију насиља над старијима (inpea), susan somers
Посета Србији председнице Међународне мреже за превенцију насиља над старијима (INPEA), Susan Somers
Председница Међународне мреже за превенцију насиља над старијима (INPEA), Susan Somers посетила је Србију у периоду од 16. до 25. маја 2018. године. Циљ њене посете био је да се упозна са радом представника мреже INPEA у Србији, Наташе Тодоровић и др Милутина Врачевића, из Црвеног крста Србије. Истовремено, г-ђа Сомерс је имала низ састанака на којима је имала прилику да види залагања различитих институција, организација и појединаца на превенцији насиља над старијима у Србији.
Госпођа Сомерс је 17. маја била на састанку мреже ХуманаС и упознала се са пројектом „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ (TASIOP) који координира Црвени крст србије у пет држава региона а уз подршку Европске уније, Аустријске развојне агенције и Аустријског Црвеног крста. На састанку су представљани микро пројекти спровођени од стране организација цивилног друштва у локалним заједницама усмерени на побољшање социјалне инклузије старијих особа кроз иновативне активне активности, а који су део пројекта TASIOP.
Истог дана је госпођа Сомерс присуствовала и Националној конференцији "10 година од ступања на снагу УН Конвенције о правима особа са инвалидитетом - пут ка пуној примени" коју су заједнички организовали Тим Уједињених нација (Тим УН за људска права, UN Women, UNDP, ILO, UNFPA) и Министартсво за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у хотелу Метропол у Београду.
Госпођа Сомерс је учествовала и на Десетом међународном геронтолошком конгресу 18. и 19. маја, на коме је као један од уводничара говорила о насиљу над старијим женама, о томе како је овај феномен недовољно истражен и недовољно препознат, те да закони нису довољно сензитивни да би у потпуности заштитили старије жене. Током говора је она истакла да је цивилни сектор у Србији врло активан у залагању за нову Конвенцију Уједињених нација о правима старијих и позвала све релевантне актере у Србији да буду још активнији и дају свој допринос заговарању за нову Конвенцију.
Госпођа Сомерс је 23. маја имала састанак са Повереницом за заштиту равноправности, госпођом Бранкицом Јанковић. Оне су разговарале о томе колико су државе отворене за доношење Нове конвенције о правима старијих и глобалној промени става у последњих десет година, као и о плановима за обележавање Међународног дана борбе против насиља над старијима, 15. јуна.
Са Миланом Марковићем и Радошем Керавицом из Одељења за људска права канцеларије Уједињених нација у Републици Србији организован је састанак 23. маја. Састанку су присуствовали и НаташаТодоровић и др Милутин Врачевић а највише се причало о промени законског оквира који се тиче одузимање пословне способности и потреби да се заштите пре свега старије особе које имају дијагностиковану деменцију.
Што се тиче будућих активности INPEA у Србији, разговарано је о упитнику који ће послужити за прикупљање података о насиљу над старијима у Србији и поређењу са другим државама, као и о плановима за превенирање насиља над старијима у Србији и новим партнерствима на националном нивоу која ће допринети бољој заштити старијих.