Панел дискусија „Како изгледа старити у Србији“
У петак 7. септембра 2018. године у Црвеном крсту Србије одржана је панел дискусија под називом „Како изгледа старити у Србији: материјални и социјални положај старих“. Панел дискусија организована је у оквиру пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ (TASIOP), а поводом објављивања шестог броја MONS – Мониторинг социјалне ситуације у Србији, који излази на онлајн платформи www.mons.rs . Циљ Панела је и да покрене дискусију о томе како је дошло до садашњег положаја старијих у Србији, шта друштво и држава могу да учине да се ситуација поправи, шта сваки појединац – а нарочито садашњи млади – може да предузме по том питању.
Панелисти су били: проф.др Марија Бабовић, уредница шестог броја MONS-a, професорка на Филозофском факултету у Београду и директорка SeConS групе за развојну иницијативу, др Милутин Врачевић и Наташа Тодоровић, стручни сарадници Црвеног крста Србије, Надежда Сатарић из НВО Amity, Градимир Зајић, социолог у пензији.
Теме дискусије су обухватиле следеће тачке:
- Да ли су мушкарци и жене 65+ у истом положају или је једна од ове две групе угроженија
- Шта подразумева активно старење и како активно и здраво старити у Србији
Проф.др Мирјана Бабовић говорила о томе каква је финансијска ситуација особа старијих од 65 година у Србији у поређењу са земљама ЕУ, колико су им приступачни ресурси и услуге (здравствена и социјална заштита, дуготрајна нега, становање, превоз, приступ новим технологијама...), какве су им могућности за друштвену укљученост и какав им је општи квалитет живота и представлиа главне налазе истраживања „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“. Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић из Црвеног крста србије говорили су о томе шта подразумева дуготрајна нега, колике су потребе становништва у односу на могућности у Србији, шта држава може да учини на тему побољшања тренутног стања.
Истакнуте су и препоруке за унапређење положаја старијих:
- Повећање броја услуга
- Здравствене услуге у заједници (укључујући услуге палијативног збрињавања)
- Превентивни здравствени програми
- Подршка активностима здравог старења
- Шири спектар социјалних услуга посебно услуга у заједници
- Подршка неформалним неговатељима
Надежда Сатарић, Amity Србија је говорила о томе како ће данашњи изостанак међугенерацијске сарадње утицати на будуће генерације старијих. Градимир Зајић, социолог у пензији је дискутовао о томе да одлазак у пензију не мора да буде прелазак на друштвену маргину већ да он може да отвори нове могућности корисне и за појединца и за друштво.
Црвени крст Србије је у оквиру пројекта TASIOP са SeConS групом за развојну иницијативу урадио истраживање „Социјална укљученост старијих особа (65+) у Србији“. Овај пројекат је подржан од стране Европске уније, Аустријске развојне агенције и Аустријског Црвеног крста, а њиме у пет земаља региона Западног Балкана координира Црвени крст Србије.