Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Обележен Светски дан здравља


07.04.2023

Данас је у просторијама Црвеног крста Србије обележен Светски дан здравља конференцијом „Здравље за све“ на којој су говорили  проф. др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије, Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, Невена Шовић из Популационог фонда Уједињених нација, Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије, Тијана Вељковић из Секонс-а, др сц.мед. Катарина Боричић из Института за јавно здравље Србије „др Милан Јовановић Батут“ и проф. др Александра Милићевић Калашић, са Факултета за медије и комуникацију.

Учесници конференције сложили су се да би снажно требало подржавати здраве стилове живота и промовисати здравље, као и континуирано побољшавати здравствену политику, будући да је право на здравље основно људско право. Истакнуто је да свака особа мора имати приступ неопходним здравственим услугама, на време и на месту када су јој те услуге потребне, као и да квалитет услуге мора бити одговарајући, а сама услуга не само физички већ и финансијски доступна.

Учесници су скренули пажњу на то да једна трећина светске популације у овом тренутку нема приступ основним здравственим услугама, те да то представља посебан здравствени изазов за све нас.

Радовановић је рекао да Црвени крст Србије у свом раду значајну пажњу посвећује здравствено-превентивним активностима. У току прошле године, према његовим речима, Црвени крст Србије је у оквиру ових својих активности одржао 2.147 радионица које промовишу здраве стилове живота, обухватајући њима више од двадесет хиљада деце до четрнаест година, више од једанаест хиљада младих до 30 година, више од седам хиљада одраслих од 30 до 64 године старости и више од три хиљаде старијих од 65 година.

Прихватањем здравих стилова живота смањује се ризично понашање. Зато Црвени крст Србије организује радионице за све генерације, за родитеље и за децу. Радовановић је нагласио да је одржано 1.090 радионица усмерених на превенцију болести зависности. „Наше радионице-обуке везане за превенцију полно преносивих инфекција и ХИВ-а прошло је више од тринаест хиљада учесника, а организовали смо и седамнаест позоришних представа и других сличних јавних активности на ову тему“, казао је он.

Јанковић је рекла да би креатори јавних политика требало убрзано да прилагођавају систем здравствене заштите демографској структури будући да се она неће скоро изменити. Нагласила је како је неопходно да старији суграђени буду више укључени и да им буде олакшан долазак до потребне здравствене заштите, а професорка Милићевић Калашић је нагласила да нема здравља без менталног здравља.

Овогодишња конференција поводом Светског дана здравља у Црвеном крсту Србије била је идеална прилика да се више говори о здрављу старијих особа као најбрже растуће демографске групације како код нас, тако и у свету. Катарина Боричић је изнела резултате истраживања здравља становништва према коме је у Србији скоро трећина старијег становништва (приближно 40%) оценила сопствено здравље као врло добро и добро, док је приближно 27 % своје здравље оценило као лоше и врло лоше, што је помак у позитивном смеру у односу на 2013. када је преко 22 % старијег становништва оценило своје здравље као добро и врло добро.

Наташа Тодоровић је говорила о значају Универзалне покривености услугама здравствене заштите као темељу концепта „здравље за све“ а који је одабрана тема овогодишњег Светског дана здравља. Подсетила је и да је приступ квалитетним здравственим услугама и услугама неге током целог живота од суштинског значаја за подржавање здравог старења за све. Појаснила је да је кључно да здравствени системи буду осетљиви на године, пол и инвалидитет и промовишу здраво старење кроз интегрисане примарне услуге и услуге у заједници које бивају доступне прво онима који живе најдаље. Универзална покривеност услугама здравствене заштите дакле усваја приступ заснован на правима, осигуравајући да се гласови свих група, укључујући старије особе, чују у процесу дизајнирања система, пружања услуге, праћења и евалуације.

Тијана Вељковић је представила истраживање које су Црвени крст Србије и Секонс заједнички радили у оквиру регионалног пројекта „Јачање отпорности старијих особа и особа са инвалидитетом током кризе Ковид-19 и будућих криза“ које финансирају Европска унија и Аустријска развојна агенција, а којим у региону координира Црвени крст Србије. Ово истраживање показује да је већина старијих особа и особа са инвалидитетом задовољна квалитетом услуга здравствене и социјалне заштите које се пружају у заједници али да би им било потребно да има више услуга и да буду доступније. Она је, такође, истакла неопходност ближе координације пружања услуга социјалне и здравствене заштите.

Ове године 7. априла, на Светски дан здравља, Светска здравствена организација обележава 75 годишњицу од оснивања, 1948. године су се земље света удружиле и основале СЗО како би промовисале здравље, свет учиниле безбеднијим и помагале угроженима тако да свако, свуда може да достигне највиши ниво здравља и благостања.