Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Национални дан без дуванског дима – 31.јануар


30.01.2013

Сваке године 31. јануара се обележава Национални дан без дуванског дима. Тема овогодишњег обележавања Националног дана без дуванског дима је посвећена даљој подршци Закону о заштити становништва од изложености дуванском диму и заштити од изложености дуванском диму која је сада највећа у домаћинствима, а слоган је ”ДОМАЋИНСТВА БЕЗ ДУВАНСКОГ ДИМА”. Колико је штетан дувански дим, показује податак да код више од 80% бoleсти један од најбитнијих ризико-фактора јесте дувански дим.

Дувански дим годишње убије пет милиона људи, а још  600.000 трпи последице од изложености дуванском диму. Поред сопственог живота и здравља, пушачи утичу и на здравље својих најближих, који су тада пасивни пушачи и уносе дувански дим невољно у свој организам.

Према подацима "Института за јавно здравље Др Милан Јовановић Батут" трећина одраслих становника Србије пуши, а у скоро половини домаћинстава пушење је у потпуности дозвољено. Дувански дим утиче на све чланове породице али у различитој мери, зависно од узраста и здравственог стања. Изложеност дуванском диму никада није без ризика. Пасивни пушачи удишу око 4000 истих хемикалија које удишу и пушачи, а само један сат проведен у друштву пушача представља скоро сто пута већи ризик од настанка рака плућа у односу на 20 година проведених у згради од азбеста. Ризик настанка рака плућа код непушача изложених дуванском диму већи је 20–30 процената, а ризик настанка бoleсти срца већи је за 23 процента. Пушење дувана одговорно је за сваки пети случај КВБ и сваки трећи случај рака. Деца су под посебним ризиком од изложености дуванском диму. Пасивно пушење код деце има бројне здравствене последице: чешће су инфекције дисајних органа, посебно бронхитис и упала плућа, смањење плућне функције, појава и/или погоршање астме, обољења средњег ува и чешће бoleсти срца и крвних судова у одраслом животном добу. Многи родитељи не знају да дувански дим утиче и на понашање деце и менталне функције памћења, а деца пушача и сама чешће почињу да пуше већ у тинејџерском узрасту. Закон о забрани пушења у затвореном простору односи се на јавне институције,  њиме се не може регулисати забрана пушења у домаћинству, већ је то остављено на савести сваког грађанина.

Неколико савета онима који су одлучили да се ослободе зависности од цигарете:

  • одмах по устајању појeditе једну наранџу или попите сок од цеђене наранџе
  • током дана узимајте што више воде и кад осетите жељу да запалите цигарету попијте чашу воде
  • јeditе што више поврћа, воћа и супе
  • не посежите за грицкалицама као заменом за цигарету
  • туширајте се што чешће да се никотин испере и са коже
  • изаберите неку физичку активност према вашим могућностима, за почетак нека то буде дужа шетња брзим ходом (ако вам могућности дозвољавају идите на посао пешке)
  • замолите пријатеље и породицу да вам буду подршка
  • немојте се сваки сат подсећати на то како нисте запалили већ сат, два, три, пет….једноставно живите свој живот, а у њему сигурно цигарета није главна ствар

Намирнице које треба користити у току одвикавања од пушења: сок од поморанџе, броколи и купус, јабука, целер, млеко, чаша црног вина дневно.

Намирнице које треба избегавати у току одвикавања од пушења: алкохол, кафа, чај.