Мониторинг посета Човекољубљу и Викторији, Крагујевац
Мониторинг посета Човекољубљу и Викторији, Крагујевац
У среду, 22. Августа 2018. године, организована је мониторинг посета организацијама које у Крагујевцу реализују микропројекте који су део пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ (TASIOP). Добротворна фондација Српске православне цркве Човекољубље и Удружења Викторија су у оквиру пројекта TASIOP последњих девет месеци имплементирале локалне пројекте са циљем већег социјалног укључивања старијих особа. Ови пројекти, по дванаест у свакој од пет држава у региону у којима се пројекат спроводи, послужиће као примери добре праксе социјалног укључивања старијих у локалним заједницама а њихови сажеци и препоруке за могуће реплицирање сакупљени у публикацији која ће бити објављена на шест језика на крају пројекта.
Крагујевачка канцеларија Човекољубље је у оквиру свог пројекта организовала радионице дигиталног описмењавања за старије особе а 22. Августа су свршени полазници ових курсева били позвани на поделу водича за коришћење рачунара, паметних телефона и интернета који је настајао током курсева уз пуно учешће самих полазника. Учесници су изразили велики ентузијазам за учење, истичући не само важност стеченог знања већ и социјалну компоненту похађања курса али и различите могућности за социјалну партиципацију које им дигитална писменост отвара. Многи од њих су изјавили да је енглески језик за њих до сада био највећа препрека у дигиталном описмењавању и похвалили курс који им је материју разјаснио и приближио.
Удружење Викторија је у оквиру свог пројекта сарађивало са организацијама цивилног друштва у четири општине у Шумадији (Крагујевац, Баточина, Топола и Кнић) на серији фокус група, округлих столова и састанака на којима је са представницима старијих дискутовано о њиховим потребама и како их задовољити кроз заједничко деловање организација цивилног друштва, самих старијих и јавних институција. Ови састанци су имали и едукативну компоненту о потребама подршке за инклузију старијих. Током састанка 22. августа представници свих партнера у пројекту из четири општине су дискутовали о постигнутим резултатима, идентификованим потребама старијих које се тичу инклузије (на пример проблема приградског транспорта заједничког за све општине) и договарали даљу сарадњу након завршетка пројекта а који ће имати форму оснивања неформалне регионалне мреже за заједничко заговарање за побољшање квалитета живота и социјалне инклузије старијих.
Пројекат „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ финансиран је од стране Европске уније, Аустријске развојне агенције и Аустријског Црвеног крста а њиме у пет држава региона координира Црвени крст Србије.