Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

МЕЂУНАРОДНИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ НАСИЉА НАД СТАРИЈИМ ОСОБАМА


13.06.2016

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 15. ЈУНА, МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ НАСИЉА НАД СТАРИЈИМ ОСОБАМА

Позивамо Вас на округи сто поводом 15. јуна Међународног дана борбе против насиља над старијима који организују Црвени крст Србије и Повереница за заштиту равноправности уз подршку Популационог фонда Уједињених нација (UNFPA). Округли сто «Не затварајмо очи: зауставимо злостављање  старијих« биће одржан у Црвеном крсту Србије 15. јуна са почетком у 10:30 часова.  На округлом столу говориће министар за рад, запошљавање борачка и социјална питања Александар Вулин, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, др. Elisabeth Pittermann, представица за питања здравства Савеза Пензионера Аустрије, Весна Миленовић, генерални секретар и Наташа Тодоровић Црвени крст Србије, Марија Раковић из Популационог фонда Уједињених нација и др Славица Голубовић из Геронтолошког центра Београд.

Округли сто посвећен је сензибилизацији јавности и професионалаца на тему дискриминације и насиља над старијима. Главни нагласак као и ранијих година биће на заговарању за доношење Нове Конвенције Уједињених нација о правима старијих. Постојеће УН Конвенције о људским правима не покривају у довољној мери специфичности старијих особа, што може да доведе до кршења људских права старињих, до дискриминације и насиља у оквиру породице, заједнице у којима живе или у  институцијама којима се обраћају за услуге и помоћ. 

Нова Конвенција би обавезала Владе широм света да се посвете више пажње старијима и новим мерама и јавним политикама којим би се унапредили системи заштите старијих од насиља и дискриминације. У пракси би Конвенција обезбила већу једнакост пред Законом и једнако право на располагање имовином, право на информисање, право на социјалну сигурност, право на здравствену и социјалну заштиту, право на рад и целоживотно учење – све што им припада на основу закона и других конвенција, али су им нека од ових права у стварном животу неретко ван  домашаја. Познато је да је једна од три особе широм света доживела неки облик злостављања. Упркос томе подаци показују да мали број држава, тачније 1/3 има стратегије за борбу против насиља над старијима, а само 26% држава широм света има кампање посвећене едукацији професионалаца да препознају занакове насиља над старијим особама. Злостављање старијих је и данас један од последњих друштвених табуа који није довољно препознат од стране јавности и из тога произилази и тишина на страни струке: чак и у развијеним државама мало је података и истраживања овог феномена.

Последње истраживање на тему злостављања старијих у Србији  спровели су Црвени крст Србије и Повереница за заштиту равноправности, а уз подршку Популационог фонда Уједињених нација крајем 2015. године  показало је: да је 19,8% старијих доживело неки облик злостављања током трећег животног доба, а у последњих годину дана насиље је доживело 11% старијих. Вишеструко злостављање комбинацију више типова злостављања доживело је 5,5% старијих.

Дан борбе против насиља над старијима први пут је у свету обележен 15. јуна 2006. године, а иницијатор његовог обележавања била је Међународна мрежа за превенцију насиља над старијима (ИНПЕА). У Србији је први пут овај датум обележен 15. јуна 2007. године на иницијативу Црвеног крста Србије и мреже ХуманаС. Од тада се сваке године овај датум обележава уз уску сарадњу јавног и цивилног сектора.

Уједињене Нације су на заседању Генералне Скупштине одржаном 19.децембра 2011. године у Њујорку резолуцијом 66/127 званично препознале злостављање старијих као јавно-здравствени и социјални проблем који угрожава здравље старијих и крши њихова људска права. То је проблем који захтева реаговање међународне заједнице па је 15. јуни као Дан борбе против насиља над старијима уврштен у календар Уједињених Нација.