Иницијатива за социјално укључивање старијих особа
Први регионални састанак пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“
Црвени крст Србије је од 9. до 11. марта успешно организовао први регионални састанак у оквиру пројекта „Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ а који се од почетка фебруара имплементира у пет држава региона уз финансијску подршку Европске уније кроз ИПА фонд, као и Аустријске развојне агенције АДА. Пројекат координира Црвени крст Србије, а техничку подршку пружа Аустријски Црвени крст. Пројекат представља трогодишњи заједнички напор да се ојача позиција старијих особа у региону како би учествовале у доношењу одлука које се тичу њих, њхове заједнице и друштва у коме живе, као и организација цивилног друштва које треба да буду функционална спона између самих старијих особа и институција система како би се обезбедило пуно поштовање људских права, приступ услугама и сервисима и обезбедило активно учешће појединца у заједници и друштву.
Партнери у пројекту су Албанско удружење геронтолога и геријатара, НВО Осмијех из Босне и Херцеговине, Македонски Црвени крст и НВО Хуманост из Македоније, као и Црвени крст Црне Горе.
На тродневном састанку који је у свечаној сали Црвеног крста Србије отворила госпођа Весна Миленовић, Генерални секретар Црвеног крста Србије партнери су дискутовали о првој години активности у пројекту током које ће сваки од партнера радити на ојачавању организација цивилног друштва које се баве јавним заговарањем за боље укључивање старијих особа у активности заједнице и друштва. У првој години пројекта сваки од пет партнера радиће на анализи ситуације – како правних оквира тако и капацитета цивилног друштва у својим земљама да се успешно бави заговарањем за ову тему – а затим и на стратешком планирању које ће узети у обзир изградњу потребних капацитета као и уочене потребе из области јавног заговарања. Ово ће бити припреме за истраживања која ће се у свакој од држава у пројекту бавити најрелевантнијом темом за старију популацију и чији ће резултати бити основа за активности заговарања до краја пројекта.
Састанак је имао и елемент изградње капацитета кроз сесију са ресурс центром Техничке подршке организацијама цивилног друштва, чије су стручњакиње дале велику помоћ партнерима у погледу техничких детаља управљања пројектом али и видљивости пројектних активности. Поред тога, стручњакиња британске организације цивилног друштва ХелпАге Интернатионал , госпођа Бридгет Слеап је одржала сесију која се тицала сакупљања података у циљу успешног јавног заговарања, као једну од припремних активности за истраживања у свим државама пројекта. Представници Тима за социјалну инклузију и смањење сиромаштва владе Србије говорили су учесницима састанка о социјалној инклузији и раду са групама грађана у циљу повећања укључености старијих особа на локалном нивоу.
Партнери су састанак завршили уз конкретне планове за рад у следећа три месеца и успостављене канале комуникације.