Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Завршна конференција пројекта “Иницијатива за социјално укључивање старијих особа” у Албанији


04.02.2019

Пред преко 80 учесника 29. јануара 2019. године у Тирани је одржана завршна конференција пројекта “Иницијатива за социјално укључивање старијих особа“ (TASIOP). Конференцију је отворио Alban Ylli председник Албанског удружења геријатара и геронтолога и координатор мреже MOSHA, као и пројекта TASIOP у Албанији, истичући значај овакве врсте пројеката у Албанији и региону. Конференцији су присуствовали и представници Црвеног крста Србије који координира пројектом Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић.

Демографско старење је захватило и Албанију, пирамида се мења, има све мање младих и радно способних, а уз присутну миграцију, неопходно је размишљати о прилагођавању различитих система овом тренду. Овакви пројекти омогућавају да се кроз истраживања, заговарање и кампање утиче на јавне политике како би се положај старијих у друштву унапредио и како би се створили услови за пуноправно учествовање старијих у заједници и друштву.

 У оквиру пројекта преко 1.154 старијих особа из свих делова Албаније прошло је обуку на тему људских права и грађанског активизма. Кампања за увођење бесплатног превоза за старије преко 65 година у Тирани и даље траје и старији сматрају да ће та кампања побољшати квалитет живота старијих који живе у Тирани. Чланице мреже MOSHA учествовали су у изради акционог плана  за здравствену превенцију 2017-2020, као и у кампањи за унапређење менталног здравља старијих. Спроведено је истраживање о здравственим и социјалним потребама старијих особа у Албанији, које представља добру основу за заговарачке активности.

На конференцији су представљени микропројекти који су реализовани у Албанији и чији ће примери добре праксе, као и они из микропројеката спроведених у другим земљама бити одштампани у публикацији на самом крају пројекта.

Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије на конференцији је говорила о успесима целокупног пројекта и плановима за наредни период, шта је то што треба даље да заговарамо и развијамо, шта треба даље да унапредимо и на који начин. Оно што је значајно у овом пројекту је регионална кохезија коју смо постигли имплементацијом овог пројекта, али и обавеза да наставимо да заговарамо за већу социјалну укљученост старијих у друштвима на Западном Балкану.

Закључак целе конференције је да је потребно наставити са радом на свим пољима, јер старији не могу да чекају.