Борба против старосне дискриминације (ејџизма)
У оквиру пројекта „ Age Aganst the Machine - Старији против машинерије“, од 6. до 10 новембра 2024. године у Один Театру у граду Холстенбро у Данској, организован је први Фестивал посвећен борби против ејџизма. Один Театар је авангардна позоришна група са седиштем у Холстеброу, основао ју је италијански позоришни редитељ и истраживач Еугенио Барба 1964. године.
Настављајући авангардну традицију овог позоришта, Фестивал у оквиру пројекта окупио је све партнере укључене у пројекат и они су приказали своје представе које су биле усмерене на различите облике ејџизма. Србија је имала најзапаженији наступ. Представа под називом “Чекајући кишу” приказала је различита лица ејџизма са којима се старије особе суочавају на различитим местима у породици, заједници и друштву. Данска представа под називом „Усамљеност је монструм” је интерактивна представа која истражује како простор и транспорт могу бити кључ за рушење баријера између нас. У свету у којем смо повезанији него икада пре, усамљеност је пронашла нови облик. Она се увлачи у наше свакодневне животе и утиче негативно на наше физичко и ментално здравље. Партнер из Португала био је усмерен на ејџизам са којим се старије жене суочавају. Пољска представа је била усмерена на тело које стари. Италијанска представа која је била једина луткарска приказала је међугенерацијску сарадњу.
Овај Фестивал, али и будући треба да нас подстакну да отворимо очи и да будемо свесни да ејџизам утиче на животе људи свих генерације. Треба да буде опомена да је време да искоренимо стереотипе и предрасуде прама старијим особама који су дубоко укорењени и који су постали у неку руку социјалне норме.
Овај пројекат је у оквиру програма Европске комисије ЦЕРВ – Мрежа градова, са партнерима из Данске, Португалије, Италије, Пољске и Холандије. Црвени крст Србије је задужен за експертски део, Наташа Тодоровић и др Милутин Врачевић су задужени да уведу тему “ејџизма” и да прикупе квантитативне податке о ејџизму у свим земљама. Носилац пројекта је Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“ а координатори и коаутори пројекта су Бранка Бајић Јованов и Лазар Јованов.