БОКА самопроцена капацитета у Црвеном крсту Кањижа
У Црвеном крсту Kањижа је 15. и 16. новембра 2024. године организована самопроцена капацитета организације по методологији БОКА (Branch Organisational Capacity Assessment – БОЦА) развијеној од стране Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца. Међународна Федерација је и финансијски подржала ову активност, а која је прва самопроцена овог типа у Националном друштву Црвеног крста Србије након три пилот-самопроцене урађене током месеца јуна у оквиру обуке фацилитатора.
У Црвеном крсту Кањижа овај процес је спроведен на иницијативу руководства организације а Моника Ческо, секретарка организације и Ержебет Ходик, председница, су окупиле групу од петнаест учесника у којој су поред запослених у организацији, истакнутих чланова управне структуре и волонтера, учешће узели и представници најважнијих партнера из локалне заједнице. Кристина Телек, директорка Центра за социјалну заштиту општине Кањижа и Жомбор Ујвари, председник Скупштине општине Кањижа су својим присуством и активним учешћем потврдили углед организације Црвеног крста у овој средини, али и гарантовали да ће одлуке донесене на крају дводневног рада имати подршку од стране партнера којима је помажућа активност Црвеног крста драгоцена.
Кроз динамичан рад, уз подршку троје обучених фацилитатора Црвеног крста Србије, група је до краја другог дана консензусом дошла до неколико приоритета за развој капацитета ове организације и креирала акционе планове који ће у току наредних дванаест месеци диктирати рад унутар организације на јачању безбедности волонтера, бољем позиционирању унутар заједнице и већој спремности на прилагођавање променљивим околностима. Раду је присуствовао и Андор Фонтањи, секретар организације Црвеног крста Мали Иђош, исказујући интересовање за сличну самопроцену која би била спроведена и у тој средини.
БОКА је комплет алата за самопроцену развијен од стране Међународне федерације како би се огранцима Националних друштава пружила стандардизована подршка у процесу идентификације и процене њихових снага, ограничења и изазова у вези са њиховим организационим капацитетима. Намењен и стављен на располагање свим организацијама покрета Црвеног крста и Црвеног полумесеца на свету, овај је алат до сада искоршћен за самопроцене више од пет стотина организација и као резултат дао конкретне планове за унапређење различитих елемената организације и њеног рада. Црвени крст Србије је уз подршку Фонда за изградњу капацитета Међународне федерације, након суседних Националних друштава, у Мађарској и Северној Македонији, и сам почео са применом БОКА алата и до сада спровео овакве самопроцене у четири организације Црвеног крста у општинама и градовима.