УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ – ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 15. ЈУНА МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ НАСИЉА НАД СТАРИЈИМА
Тема овогодишњег обележавања Међународног дана борбе против насиља над старијима је била “Препознајмо и зауставимо финансијско злоупотребу старијих, као облика кршења људских права”. Ове године је Наташа Тодоровић, стручни сарадник Црвеног крста Србије позвана да да видео-изјаву током званичног састанка 16. јуна у Њујорку у седишту Уједињених нација.
У изјави је Наташа Тодоровић истакла да је у Србији, као и у другим државама видљиво да финансијске потешкоће у друштву које изазивају између осталог повећану незапосленост младих, уједно повећавају и ризик од финансијског злостављања старијих особа. Ово није резервисано само за оне државе које се налазе у финансијској транзицији, исти феномен се може препознати у свакој од земаља које се налазе у финансијској кризи – а нарочито је наглашен у периоду након 2008. године.
Јавно доступне статистике показују да високу стопу незапослености у Србији прати и пораст учешћа пензионера у приходима домаћинстава. У нашем друштву постоји одређени ниво очекивања од старијих у погледу издржавања својих породица, деце и унучади, који подразумева посвећивање времена другима, али у неким случајевима и стављање на располагање својих прихода, што може да их спречи у испуњавању сопствених материјалних потреба. Ово ствара културу жртвовања код старијих и уједно објашњава релативно низак ниво препознавања и пријављивања финансијског злостављања старијих у Србији.
Питање финансијског злостављања старијих је озбиљан проблем како на личном тако и на нивоу читавог друштва између осталог јер се масовно не препознаје и због тога ретко пријављује. Део проблема је и то да је оно повезано са предрасудама и ејџизмом, а те предрасуде су интернализоване и од стране самих старијих особа. Треба подсећати да финансијско злостављање крши основна људска права старијих, а да је ситуација тим сложенија што старији често нису информисани о својим правима. Чак и када знају шта су њихова гарантована права, приступ је често толико сложен да све подсећа на паукову мрежу.
https://www.youtube.com/watch?v=5o6PG0--c6M&feature=youtu.be