Психолошка прва помоћ и психосоцијална подршка у комплексним кризама
У оквиру пројекта „Психолошка прва помоћ и психосоцијална подршка у комплексним кризама“ одржана је 8. априла 2019. године едукација за волонтере и запослене у Црвеном крсту Србије са циљем унапређења капацитета у овој важној области. Едукација је укључила три области: психолошку прву помоћ, психосоцијалну подршку и помоћ помагачима.
Полазници су се упознали са основама психолошке прве помоћи (ППП), која укључује и хуману и практичну помоћ и подршку људима које је погодила озбиљна несрећа. Ова врста помоћи обухвата и социјалну и психолошку подршку. Представљен је и оквир за пружање подршке људима, уз обавезно поштовање достојанства, културе и свих других посебности, различитости и могућности.
Други део едукације односио се на психосоцијалну подршку и њену важност у развијању отпорности појединца, породице и заједнице. Црвени крст Србије у складу са својом мисијом примењује интервенције психосоцијалне подршке које се односе на целокупну заједницу, а усмерене су на јачање социјалне повезаности људи у заједницама погођеним несрећом тако што се побољшава психосоцијална добробит појединаца и заједница у целини. Оснаживање појединаца и заједница је срж психосоцијалних програма, при том водећи рачуна да све интервенције буду у складу са учесничким приступом.
Помоћ помагачима представља врло важну компоненту психосоцијалне подршке, јер брига о себи, самопомоћ и помоћ вршњака, нам омогућавају да много боље бринемо о другима.
Све активности током едукације биле су интерактивне, са радионицама, примерима и решавањем практичних задатака (на пример пад авиона). Едукацији је присуствовало 20 волонтера и запослених.
Овај семинар је део регионалног пројекта "Психолошка прва помоћ и психосоцијална подршка у комплексним кризама" који финансира Европска унија. У пројекат су укључени поред Црвеног крста Србије, Црвени крст Италије, Црвени крст Словеније, Црвени крст Хрватске, Црвени крст Северне Македоније и Аустријски Црвени крст који координира пројектом.