Отворена изложба „Пројекат Винча: нови археолошки изазови”
Црвени крст Србије учествовао у техничкој подршци истраживачких радова на археолошкој локацији Винча
Центaр за дигиталну археологију Филозофског факултета Универзитета у Београду je представио изложбу „Пројекат Винча: нови археолошки изазови”, аутора Ненада Тасића и Кристине Пенезић, у Галерији науке и технике Српске академије наука и уметности 28. марта 2022. године.
Изложбу је отворио декан Филозофског факултета у Београду, проф. др Данијел Синани.
Црвени крст Србије је својом опремом технички помогао истраживачке радове на археолошкој локацији Винча од 2019. до 2021. године на чему су се организатори изложбе захвалили генералном секретару Црвеног крста Србије, Љубомиру Миладиновићу који је присуствовао свечаном отварању Изложбе.
Као што је познато, Винча - Бело брдо је једно од најзначајнијих праисторијских налазишта у југоисточној Европи, које крије 9 метара дебео слој у којем су забележене готово све етапе живота на овом месту почевши од 5800. године старе ере па све до наших дана. На овом месту са тако дугим континуитетом живота посебно су значајни слојеви неолитског периода који су дали материјалну културу изузетног занатског умећа и префињеног укуса. Најпознатије су винчанске фигурине, најчешће у облику људске фигуре израђене од теракоте.
Од 2010. године трају напори да се део налазишта који је погођен клизиштем спаси и истражи пре него што природни процеси однесу вредне податке и драгоцене предмете у неповрат. На заштити Винче ангажован је интердисциплинарни тим који је током претходних 11 година предано радио на спашавању овог изузетног културног блага.
На изложби су приказани резултати рада археолога, геолога, геофизичара, антрополога, инжењера, геодета, конзерватора, од којих је свако допринео заштити, проучавању и презентацији археолошког налазишта у Винчи.
Изложба је подељена у две целине.
Једна целина приказује методологије и процедуре које су примењене у оквиру заштитних ископавања на Винчи, док су у другој целини издвојени најзначајнији и најзанимљивији резултати са ових истраживања. С обзиром да је током претходних неколико година истраживан најмлађи слој Винче који датира у средњи век, публика има прилику да се упозна и са тим аспектом налазишта у Винчи.
Истражен је део велике средњовековне некрополе, а више од 300 новооткривених гробова датовани су у период између 9. и 14. века нове ере. Поред тога приказан је и материјал праисторијске епохе од неолита до бронзаног доба.
Изложба је реализована у сарадњи Филозофског факултета у Београду са градским и републичким институцијама културе а такође представља и део мониторинга Капиталног пројекта од значаја за Републику Србију и Пројекта санације Винче који је помогла Амбасада САД.
Излкожба се може посетити од 28. марта до 30. априла 2022. године у Галерији науке и технике Српске академије наука и уметности, ул. Ђуре Јакшића бр. 2 у Београду.