Симина 19, 11000 Београд, Србија; // телефон:+381 11 30 32 125; факс:+381 11 263 43 48;
      

Обележавање Међународног дана људских права


13.12.2022

Поводом Међународног дана људских права, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог организовало је 10. децембра 2022. године свечаност у Дому Народне Скупштине Републике Србије. Прослава под слоганом „Да нико не буде изостављен – обележавање 75 година Универзалне декларације о људским правима“ организована је у сарадњи са Тимом Уједињених нација у Србији и Мисијом ОЕБС у Србији, а под покровитељством Ане Брнабић, председнице Владе Републике Србије.

У склопу обележавања овог датума а који означава и 75. годишњицу усвајања Универзалне декларације о људским правима, Министарство је заједно са Тимом Уједињених нација у Србији израдило смернице за доносиоце одлука о примени приступа заснованог на људским правима и принципа „Да нико не буде изостављен“, а у оквиру самог догађаја организована су четири тематска панела.

Наташа Тодоровић, стручна сарадница и психолошкиња из Црвеног крста Србије учествовала је на панелу „Да нико не буде изостављен – солидарност за све генерације“ и приликом свог обраћања представила резултате истраживања о међугенерацијској солидарности рађеног у петнаест општина у Србији. Ово истраживање показало је да је породична солидарност најјаче изражена у домену емоционалне солидарности, солидарности у контакту и функционалне солидарности, док се улога државе препознаје као најважнија у домену пружања финансијске подршке старијима. Што се тиче квалитета живота, јавне политике у будућности које се баве квалитетом живота старијих треба да се усредсреде на три области:

  • квалитет и доступност образовања (како у детињству тако и током целог животног циклуса, укључујући старије животно доба),
  • добре услуге превентивне здравствене заштите током целог животног циклуса
  • финансијска сигурност у старијем животном добу.

Свакако међугенерацијску солидарност најбоље описује реченица познате антрополошкије Margaret Mead да су везе између генерација неопходне за ментално здравље и стабилност нације.